Dřevěné domy

zpět

PINIE 2

dřevěné domy
  • Užitná plocha: 118,06 m2
  • Zastavěná plocha: 74,59 m2
  • Určeno pro: rodina 2+1, resp. 2+2
  • Autoři: Zbigniew Sikora, Ing. Jiří Sikora

Půdorys a dispozice

RD PINIE 2 - půdorys I.NP RD PINIE 2 - půdorys II.NP

Pohledy

RD PINIE 2 - pohled jižní RD PINIE 2 - pohled východní RD PINIE 2 - pohled severní RD PINIE 2 - pohled západní

Architektonické řešení:

Hlavní myšlenkou projektu je vybudovat kvalitní bydlení na ideologických základech vycházejících z lidových tradic, avšak současně přizpůsobených modernímu pojetí prostoru. Velký důraz je kladen na dostatek přístupu denního světla, a to ze všech stran.

Architektonický návrh objektu vychází ze základních požadavků pro kvalitní bydlení a soužití celé rodiny. Dominantní místností celého přízemí je denní místnost, která slouží jako prostor pro rodinné setkávání. Plní funkci obývacího pokoje, odpočívárny s prostornou sedací soupravou, knihovny i malé pracovny. Vše v blízkosti krbu s živým ohněm, dávným symbolem rodinného klidu a bezpečí. Ten slouží zároveň i jako příjemný doplněk pro večerní konverzaci a nahrazuje tak poněkud stereotypní sledování televize. Knihovna a pracovna jsou pomyslně odděleny „uměleckou stěnou“ – prostorem pro expozici výtvarných děl, plakátů či fotografii. Denní místnost je otevřena do exteriéru skrze prosklenou stěnu, v létě se ták násobí její význam, a to především díky terase a hezkému výhledu. V interiéru je pak přímo propojena s kuchyní/jídelnou a šatnou/fitness centrem. Kuchyň s jídelnou jsou řešeny jako samostatná místnost, kuchyňská linka je jednoduchá liniová, jídelní stůl pak může plnit funkci dodatečné odkládací plochy. K denní místnosti přidružená šatna plní zároveň funkci prádelny, sušírny i fitness centra.

Přestože jsou společná komunikace a řádné soužití stěžejními prvky pro kvalitní bydlení, existují doby, především části dne, ve kterých každý člen vyžaduje soukromí. K tomu je určená podkrovní část plnící funkci noční odpočinkové zóny. Podkroví domu poskytuje dostatek prostoru pro život až 4-členné rodiny. Z galerie jsou přístupny všechny místnosti, ložnice rodičů s pracovním koutem a šatnou, společný dětský pokoj pro dvě děti s dvěma pracovními stoly, koupelna s osamocenou vanou a záchodem. Každá místnost je prosvětlena velkým štítovým oknem (boční a přední štít), aby byl zajištěn dostatek přirozeného denního světla.

Stěžejním materiálovým prvkem interiéru je dřevo (schodiště, přiznané konstrukce) v kombinaci s keramickou dlažbou, kamenem či kovem, případně sklem. Vybavení lze řešit jak tradičním způsobem, tak i pomocí moderních materiálů a technologii, dle přání zákazníka.

Architektonický výraz:

Obdélníkový tvar domu s valbovou střechou vychází z tradic lidového stavitelství v řadě oblastí České republiky. Především na vesnicích se dodnes většina starších rodinných domů a chalup nese v podobném stylu. Venkovní vizuální pojetí domu se snaží o návrat k dobovému stavitelství a o používání přírodních materiálů z obnovitelných zdrojů.

Konstrukce domu je sendvičová s tepelně-izolační výplní na dřevěném skeletu. Fasáda je dřevěná, v kombinaci ze sklem. Doporučuje se také kombinace s rákosovou střechou, není však podmínkou. Vizuální ztvárnění domu má symbolizovat návrat ke tradicím a původním hodnotám. Dům se hodí k tradiční vesnické zástavbě, může být však i solitérního typu.

Fotogalerie

RD PINIE 2 RD PINIE 2 RD PINIE 2 RD PINIE 2